Stopniowanie przymiotników w języku angielskim

Stopniowanie przymiotników w języku angielskim

Jeżeli kiedyś powiedzieliście komuś, że jest “the best”, to użyliście w tym zdaniu stopniowania 🙂 Ale co to właściwie jest i jak to tworzyć? Dowiecie się tego z dzisiejszego wpisu.

Stopniowanie przymiotników najpewniej znacie z języka polskiego. Używamy do tego m.in. słów takich tak “bardziej” czy najbardziej”, aby powiedzieć jaka jest intensywność danego przymiotnika. W języku angielskim robimy dokładnie to samo! Angielskimi odpowiednikami tych dwóch słów są kolejno “more” i “the most”:

                        expensive – more expensive – the most expensive

                        This bag is expensive but the bag my mom chose is more expensive. My favourite bag is the most expensive one in the store.

Powyższego stopniowania opisowego używa się w długich słowach, które mają trzy sylaby lub więcej. Przed nasze słówko musimy dodać kolejne (more/the most), aby je stopniować. Warto zaznaczyć, że nie musimy stopniować tylko w górę, ale też w dół! Jeżeli chcecie powiedzieć że coś jest “mniej” albo “najmniej” to pod powyższy schemat podłożycie “less” i “the least”.

Oprócz tego sposobu jest też drugi, używany przy krótszych słowach:

                        sweet – sweeter – sweetest

                        My tea is sweet but my mom’s tea is sweeter. I don’t like tea with sugar. The sweetest thing I’ve ever eaten was fudge.

W tym stopniowaniu do naszego słowa w stopniu wyższym dodajemy “-er”, a stopniu najwyższym “-est”. Uwaga: niektóre przymiotniki stopniowane w ten sposób będą miały lekko zmieniony zapis np. big -> bigger, happy -> happier

Trzeba jednak zaznaczyć, że tak jak zawsze od reguł są wyjątki. W przypadku stopniowania oznacza to, że niektóre słowa stopniują się nieregularnie:

                        good – better – the best

                        The new book by the author is good but the previous one was better. I think his debut novel is the best.

Jeżeli nie jesteście pewni, jak wygląda stopniowanie danego przymiotnika, albo jak zmienia się jego zapis, to możecie skorzystać ze słowników online. Cambridge Dictionary czy Merriam-Webster przy definicjach niektórych przymiotników podają też ich stopniowanie. Jeżeli go tam nie znajdziecie, zapewne nie zachodzą żadne zmiany w zapisie tego słowa i wystarczy stopniować je według powyższych zasad 🙂

W ramach ćwiczenia odpowiedzcie sobie w głowie na następujące pytania:

                        What’s the best movie you’ve ever seen?

                        What’s the worst dish you’ve ever tried?

                        What’s the biggest building you know?

Teraz znacie już stopniowanie przymiotników w języku angielskim i możecie śmiało go używać!

nad pod obok
Słownictwo

3 przyimki: nad pod obok

Nad pod obok   Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się jakiego przyimka użyć w zdaniu. Przyimków jest dość sporo, więc dzisiaj wyjaśnimy wam tylko 3 z nich:

Czytaj więcej »
other czy another
Słownictwo

Other czy another?

Other czy another?   Słówka z tytułu postu mogą na pozór wyglądać podobnie, jednak ich znaczenia nie są aż tak bliskie, jak mogłoby się wydawać.

Czytaj więcej »
Kiedy używać some i any?
Słownictwo

Kiedy używać some i any?

 Some i any   Jeżeli chcemy powiedzieć o bliżej nieokreślonej ilości czegoś, to użyjemy słówek some i any. Tylko jaka jest między nimi różnica? Dzisiejszy

Czytaj więcej »
5 phrasal verbs z look
Słownictwo

5 phrasal verbs z LOOK

Phrasal verbs to czasowniki frazowe, czyli czasowniki połączone z innym elementem np. przyimkiem. Dzięki temu dodatkowi czasowniki zyskują nowe znaczenie. Niekiedy ciężko jest je odgadnąć

Czytaj więcej »
Koszyk
Scroll to Top