Świąteczne tradycje w krajach anglojęzycznych

Świąteczne tradycje

     Każdy ma chyba jakieś skojarzenia związane z polskim Bożym Narodzeniem – tradycje, potrawy, ozdoby. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak to wygląda w innych krajach? Dowiecie się dzisiaj, jakie są świąteczne zwyczaje w niektórych krajach anglojęzycznych!

 

Wielka Brytania

     W Wielkiej Brytanii, jak i USA, świętowanie zaczyna się przeważnie 25 grudnia, a Wigilia (Christmas Eve) jest czasem na ostatnie przygotowania do Świąt. Za to 26 grudnia w UK nazywany jest “Boxing Day” i tradycyjnie był to dzień na wręczanie prezentów uboższym osobom.

     Jednym z symboli świąt w Wielkiej Brytanii jest Christmas pudding. Nie należy go jednak mylić z polskim “puddingiem” o konsystencji budyniu. Brytyjski pudding wyglądem przypomina bardziej ciasto z suszonymi owocami i jest ważną potrawą na Wigilijnym stole.

     Inną dość charakterystyczną na Wyspach rzeczą są Christmas crackers. Są to papierowe tubki wyglądem przypominające duży cukierek. Po pociągnięciu go za przeciwne końce, Christmas cracker rozrywa się, ukazując nam swoją zawartość: zazwyczaj słodycze, papierową koronę i mniejsze drobiazgi.

Stany Zjednoczone

     Myśląc o świętach w USA z pewnością zobaczymy przed oczami sceny z filmów, gdzie dzieci zostawiają dla Mikołaja ciasteczka i mleko. Z racji tego, że celebrowanie Świąt zaczyna się dopiero 25 grudnia, Mikołaj ma czas zjeść przekąskę w nocy, aby rano w pierwszy dzień Świąt dzieci mogły cieszyć się swoimi prezentami.

     Od kilku lat w Stanach popularnością cieszy się też Elf on the Shelf. Jest to mała figurka przedstawiająca elfa w czerwonym ubranku. W okresie przedświątecznym codziennie rano należy szukać w swoim domu, ponieważ pojawia się w coraz to nowych zakamarkach, aby obserwować rodzinę i przekazać Świętemu Mikołajowi, czy wszyscy byli grzeczni.

Australia i Nowa Zelandia 

     Podczas gdy na półkuli północnej panuje zima, na południu lato jest w pełni. Z racji słonecznej pogody Australijczycy i Nowozelandczycy święta lubią spędzać na plaży. Jeżeli chodzi o świąteczne jedzenie, w tej części świata popularne jest, co dla nas może być zaskakujące, grillowanie w Święta! Czy chcielibyście spróbować takiej kolacji wigilijnej?

     Fun fact: czy wiedzieliście, że w australijskim slangu “barbecue” to “barbie”? (Tak, tak samo jak najsłynniejsza lalka na świecie)

 

     Bez względu na to, jak będziecie spędzać Święta (i czy nasza lista zagranicznych zwyczajów was zainspiruje, czy nie) życzymy wam Merry Christmas and a Happy New Year!

nad pod obok
Słownictwo

3 przyimki: nad pod obok

Nad pod obok   Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się jakiego przyimka użyć w zdaniu. Przyimków jest dość sporo, więc dzisiaj wyjaśnimy wam tylko 3 z nich:

Czytaj więcej »
other czy another
Słownictwo

Other czy another?

Other czy another?   Słówka z tytułu postu mogą na pozór wyglądać podobnie, jednak ich znaczenia nie są aż tak bliskie, jak mogłoby się wydawać.

Czytaj więcej »
Kiedy używać some i any?
Słownictwo

Kiedy używać some i any?

 Some i any   Jeżeli chcemy powiedzieć o bliżej nieokreślonej ilości czegoś, to użyjemy słówek some i any. Tylko jaka jest między nimi różnica? Dzisiejszy

Czytaj więcej »
5 phrasal verbs z look
Słownictwo

5 phrasal verbs z LOOK

Phrasal verbs to czasowniki frazowe, czyli czasowniki połączone z innym elementem np. przyimkiem. Dzięki temu dodatkowi czasowniki zyskują nowe znaczenie. Niekiedy ciężko jest je odgadnąć

Czytaj więcej »
Koszyk
Scroll to Top