Świąteczne tradycje w krajach anglojęzycznych

Świąteczne tradycje

     Każdy ma chyba jakieś skojarzenia związane z polskim Bożym Narodzeniem – tradycje, potrawy, ozdoby. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak to wygląda w innych krajach? Dowiecie się dzisiaj, jakie są świąteczne zwyczaje w niektórych krajach anglojęzycznych!

 

Wielka Brytania

     W Wielkiej Brytanii, jak i USA, świętowanie zaczyna się przeważnie 25 grudnia, a Wigilia (Christmas Eve) jest czasem na ostatnie przygotowania do Świąt. Za to 26 grudnia w UK nazywany jest “Boxing Day” i tradycyjnie był to dzień na wręczanie prezentów uboższym osobom.

     Jednym z symboli świąt w Wielkiej Brytanii jest Christmas pudding. Nie należy go jednak mylić z polskim “puddingiem” o konsystencji budyniu. Brytyjski pudding wyglądem przypomina bardziej ciasto z suszonymi owocami i jest ważną potrawą na Wigilijnym stole.

     Inną dość charakterystyczną na Wyspach rzeczą są Christmas crackers. Są to papierowe tubki wyglądem przypominające duży cukierek. Po pociągnięciu go za przeciwne końce, Christmas cracker rozrywa się, ukazując nam swoją zawartość: zazwyczaj słodycze, papierową koronę i mniejsze drobiazgi.

Stany Zjednoczone

     Myśląc o świętach w USA z pewnością zobaczymy przed oczami sceny z filmów, gdzie dzieci zostawiają dla Mikołaja ciasteczka i mleko. Z racji tego, że celebrowanie Świąt zaczyna się dopiero 25 grudnia, Mikołaj ma czas zjeść przekąskę w nocy, aby rano w pierwszy dzień Świąt dzieci mogły cieszyć się swoimi prezentami.

     Od kilku lat w Stanach popularnością cieszy się też Elf on the Shelf. Jest to mała figurka przedstawiająca elfa w czerwonym ubranku. W okresie przedświątecznym codziennie rano należy szukać w swoim domu, ponieważ pojawia się w coraz to nowych zakamarkach, aby obserwować rodzinę i przekazać Świętemu Mikołajowi, czy wszyscy byli grzeczni.

Australia i Nowa Zelandia 

     Podczas gdy na półkuli północnej panuje zima, na południu lato jest w pełni. Z racji słonecznej pogody Australijczycy i Nowozelandczycy święta lubią spędzać na plaży. Jeżeli chodzi o świąteczne jedzenie, w tej części świata popularne jest, co dla nas może być zaskakujące, grillowanie w Święta! Czy chcielibyście spróbować takiej kolacji wigilijnej?

     Fun fact: czy wiedzieliście, że w australijskim slangu “barbecue” to “barbie”? (Tak, tak samo jak najsłynniejsza lalka na świecie)

 

     Bez względu na to, jak będziecie spędzać Święta (i czy nasza lista zagranicznych zwyczajów was zainspiruje, czy nie) życzymy wam Merry Christmas and a Happy New Year!

phrasal verbs z come
Słownictwo

5 phrasal verbs z come

5 phrasal verbs z come W dzisiejszym wpisie przedstawimy wam 5 phrasal verbs z come. Jakiś czas temu zaprezentowaliśmy phrasal verbs z czasownikiem “look”. Teraz

Czytaj więcej »
reported speech
Gramatyka

Reported speech

Reported speech Reported speech (mowa zależna) to zabieg, w którym przytaczamy słowa wypowiedziane przez inną osobę nie używając bezpośrednio cytatu. Można więc powiedzieć, że wplatamy

Czytaj więcej »
Koszyk
Scroll to Top