„I wish, I hope, I want to”, czyli postanowienia noworoczne po angielsku

I wish, I hope, I want to

Doszliśmy do końca roku. Jest to dla nas czas na wyznaczanie sobie nowych celów i planowanie. Ale czy wiecie, jak sformułować swoje postanowienia noworoczne po angielsku? Pomożemy wam!

Zazwyczaj zanim sformułujemy jakieś postanowienie nachodzi nas refleksja nad tym, co byśmy chcieli. Do wyrażenia tego typu pragnienia dotyczącego teraźniejszości/przyszłości możemy użyć konstrukcji „I wish” (chciałbym/chciałabym). W zdaniach zaczętych od tego sformułowania ważne jest to, że następujący po nim czasownik będzie w formie, którą znamy z czasu past simple:

I wish I knew another foreign language.
I wish I had a cat.
I wish I spent more time with my friends.

Kiedy określimy już swoje potrzeby, możemy zacząć robić plany na przyszły rok. Jako pierwsze na pomoc przyjdzie nam „I hope” (mam nadzieję):

I hope (that) I go to the gym more often next year.
I hope (that) I meet new people next year.
I hope (that) my health is good next year.

Jak już zauważyliście, w zdaniach zaczynających się od „I hope” używany jest czas present simple, chociaż mówimy tutaj o przyszłości! Jest to bardziej “popularna” forma, chociaż być może spotkaliście się z takimi zdaniami zawierającymi „will” – taka struktura też jest potocznie akceptowana (np. I hope I will pass my driving test).

Teraz przejdźmy do konkretnych planów – „I want to” (chcę). Takie zdania będą bardzo proste i nie będą wymagały od nas „dziwnych” form gramatycznych:

I want to eat healthy food.
I want to go abroad.
I want to learn how to swim.

Przy „want to” stosujemy czasownik w podstawowej formie, tak jak ma to miejsce w present simple. Przy „I wish” wyrażaliśmy pewnego rodzaju żal, ale „I want” dotyczy już wyłącznie konkretnych chęci.

Nie zapominajmy też, że jeżeli jesteście mniej lub bardziej zdecydowani, możecie użyć też form przyszłych!

I will read 20 books next year.
I’m going to read 20 books next year.

Po poznaniu tylu sposobów na wyrażanie swoich zamiarów, możecie spróbować sami ułożyć swoje postanowienia noworoczne po angielsku 🙂 See you next year!

phrasal verbs z come
Słownictwo

5 phrasal verbs z come

5 phrasal verbs z come W dzisiejszym wpisie przedstawimy wam 5 phrasal verbs z come. Jakiś czas temu zaprezentowaliśmy phrasal verbs z czasownikiem “look”. Teraz

Czytaj więcej »
reported speech
Gramatyka

Reported speech

Reported speech Reported speech (mowa zależna) to zabieg, w którym przytaczamy słowa wypowiedziane przez inną osobę nie używając bezpośrednio cytatu. Można więc powiedzieć, że wplatamy

Czytaj więcej »
Koszyk
Scroll to Top