„I wish, I hope, I want to”, czyli postanowienia noworoczne po angielsku

I wish, I hope, I want to

Doszliśmy do końca roku. Jest to dla nas czas na wyznaczanie sobie nowych celów i planowanie. Ale czy wiecie, jak sformułować swoje postanowienia noworoczne po angielsku? Pomożemy wam!

Zazwyczaj zanim sformułujemy jakieś postanowienie nachodzi nas refleksja nad tym, co byśmy chcieli. Do wyrażenia tego typu pragnienia dotyczącego teraźniejszości/przyszłości możemy użyć konstrukcji „I wish” (chciałbym/chciałabym). W zdaniach zaczętych od tego sformułowania ważne jest to, że następujący po nim czasownik będzie w formie, którą znamy z czasu past simple:

I wish I knew another foreign language.
I wish I had a cat.
I wish I spent more time with my friends.

Kiedy określimy już swoje potrzeby, możemy zacząć robić plany na przyszły rok. Jako pierwsze na pomoc przyjdzie nam „I hope” (mam nadzieję):

I hope (that) I go to the gym more often next year.
I hope (that) I meet new people next year.
I hope (that) my health is good next year.

Jak już zauważyliście, w zdaniach zaczynających się od „I hope” używany jest czas present simple, chociaż mówimy tutaj o przyszłości! Jest to bardziej “popularna” forma, chociaż być może spotkaliście się z takimi zdaniami zawierającymi „will” – taka struktura też jest potocznie akceptowana (np. I hope I will pass my driving test).

Teraz przejdźmy do konkretnych planów – „I want to” (chcę). Takie zdania będą bardzo proste i nie będą wymagały od nas „dziwnych” form gramatycznych:

I want to eat healthy food.
I want to go abroad.
I want to learn how to swim.

Przy „want to” stosujemy czasownik w podstawowej formie, tak jak ma to miejsce w present simple. Przy „I wish” wyrażaliśmy pewnego rodzaju żal, ale „I want” dotyczy już wyłącznie konkretnych chęci.

Nie zapominajmy też, że jeżeli jesteście mniej lub bardziej zdecydowani, możecie użyć też form przyszłych!

I will read 20 books next year.
I’m going to read 20 books next year.

Po poznaniu tylu sposobów na wyrażanie swoich zamiarów, możecie spróbować sami ułożyć swoje postanowienia noworoczne po angielsku 🙂 See you next year!

nad pod obok
Słownictwo

3 przyimki: nad pod obok

Nad pod obok   Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się jakiego przyimka użyć w zdaniu. Przyimków jest dość sporo, więc dzisiaj wyjaśnimy wam tylko 3 z nich:

Czytaj więcej »
other czy another
Słownictwo

Other czy another?

Other czy another?   Słówka z tytułu postu mogą na pozór wyglądać podobnie, jednak ich znaczenia nie są aż tak bliskie, jak mogłoby się wydawać.

Czytaj więcej »
Kiedy używać some i any?
Słownictwo

Kiedy używać some i any?

 Some i any   Jeżeli chcemy powiedzieć o bliżej nieokreślonej ilości czegoś, to użyjemy słówek some i any. Tylko jaka jest między nimi różnica? Dzisiejszy

Czytaj więcej »
5 phrasal verbs z look
Słownictwo

5 phrasal verbs z LOOK

Phrasal verbs to czasowniki frazowe, czyli czasowniki połączone z innym elementem np. przyimkiem. Dzięki temu dodatkowi czasowniki zyskują nowe znaczenie. Niekiedy ciężko jest je odgadnąć

Czytaj więcej »
Koszyk
Scroll to Top