Tryby warunkowe 0 i 1

tryby warunkowe 0 i 1

Tryby warunkowe 0 i 1

Jeśli zawsze uważaliście angielskie tryby warunkowe za coś dziwnego, czego jest za dużo, to postaramy się to zmienić! W dzisiejszym wpisie przedstawione zostaną tryby warunkowe 0 i 1, a za tydzień kolejne dwa. 

Czym w zasadzie są tryby warunkowe? Są to zdania, w których jest jakaś zależność: rzecz B się wydarzy, jeśli spełni się warunek A. Przykładem takiego zdania może być np. Pójdę do sklepu, jeśli przestanie padać. W języku angielskim tego rodzaju zdania nazywamy conditionals (od słówka condition – warunek). Jest ich kilka typów, ponumerowanych od 0 do 3. Dzisiaj poznacie dwa pierwsze.

Zerowy tryb warunkowy używany jest do rzeczy, które dzieją się zawsze. Mogą to być albo powtarzalne rzeczy z waszego życia, albo prawa natury. Szansa na spełnienie się tego warunku to 100%. Do stworzenia takiego zdania będzie nam potrzebna taka formuła:

        If + Present Simple, Present Simple

“If” nie musi pojawiać się na początku zdania, może on być również w środku. W tym trybie mamy w obu częściach zdania taki sam czas, więc nie ma problemu, ale dla innych trybów musicie koniecznie zapamiętać jaki czas następuje po “if”, jeśli chcecie zamienić kolejność części.

Spójrzmy teraz na kilka przykładów:

        If you heat up ice, it melts (Jeśli podgrzejesz lód, topi się)

        You get sick if you don’t wear a hat in winter (Chorujesz, jeśli nie nosisz czapki zimą)

Pierwszy tryb warunkowy nieco różni się od poprzedniego. Nie mówimy już o ogólnych prawdach, ale bardzo prawdopodobnych konsekwencjach czegoś w przyszłości. Szansa na spełnienie się tego warunku to 50%. Tutaj zmieni się czas w jednej z części naszej matematyki:

        If + Present Simple, Future Simple

Przykłady zdań w pierwszym trybie warunkowym:

        I will go to the cinema with you if you wash the dishes (Pójdę z tobą do kina, jeśli umyjesz naczynia)

        If you study hard, you will get a good grade (Jeśli będziesz się dużo uczył, to dostaniesz dobrą ocenę)

Dodatkową informacją ważną przy tych trybach 0 i 1 jest to, że zamiast “if” możemy użyć “when”, ponieważ mówimy tutaj o zdarzeniach dość realistycznych. W kolejnych trybach warunkowych nie będzie już to możliwe, ponieważ są one abstrakcyjne.

W ramach ćwiczenia odpowiedzcie na dwa pytania:

  1. What do you do, when you’re sick?
  2. What will you do if the weather is nice this weekend?
phrasal verbs z come
Słownictwo

5 phrasal verbs z come

5 phrasal verbs z come W dzisiejszym wpisie przedstawimy wam 5 phrasal verbs z come. Jakiś czas temu zaprezentowaliśmy phrasal verbs z czasownikiem “look”. Teraz

Czytaj więcej »
reported speech
Gramatyka

Reported speech

Reported speech Reported speech (mowa zależna) to zabieg, w którym przytaczamy słowa wypowiedziane przez inną osobę nie używając bezpośrednio cytatu. Można więc powiedzieć, że wplatamy

Czytaj więcej »
tryby warunkowe 2 i 3
Gramatyka

Tryby warunkowe 2 i 3

Tryby warunkowe 2 i 3 W zeszłym tygodniu omówiliśmy tryby warunkowe 0 i 1. Były to tryby, w których mówiliśmy o dość realistycznych zależnościach. Teraz

Czytaj więcej »
tryby warunkowe 0 i 1
Gramatyka

Tryby warunkowe 0 i 1

Tryby warunkowe 0 i 1 Jeśli zawsze uważaliście angielskie tryby warunkowe za coś dziwnego, czego jest za dużo, to postaramy się to zmienić! W dzisiejszym

Czytaj więcej »
Koszyk
Scroll to Top