Tryby warunkowe 2 i 3

tryby warunkowe 2 i 3

Tryby warunkowe 2 i 3

W zeszłym tygodniu omówiliśmy tryby warunkowe 0 i 1. Były to tryby, w których mówiliśmy o dość realistycznych zależnościach. Teraz przyszedł czas na tryby warunkowe 2 i 3, które w przeciwieństwie do dwóch poprzednich mówią o sytuacjach, które mają bardzo małe szanse na spełnienie się.

Zacznijmy więc od trybu warunkowego 2. Użyjemy go chcąc powiedzieć o sytuacjach które nie są bardzo realistyczne w teraźniejszości lub przyszłości. Jest to najbardziej “gdybający” z trybów warunkowych. Szansa na spełnienie się tego zdania to mniej niż 50%. Do stworzenia zdania w tym trybie potrzebne nam będzie:

        If + Past Simple, would + bezokolicznik

Teraz czas na przykłady:

        If I were rich, I would buy a house on a beautiful island (Gdybym była bogata kupiłabym dom na pięknej wyspie)

        She would easily pass the exam if she wanted to get driving license (Z łatwością zdałaby egzamin, gdyby chciała zrobić prawo jazdy)

Uwaga: w tym trybie warunkowym używając “to be” w części zdania z Past Simple, zwyczajowo używa się “were” do wszystkich osób. Użycie “was” nie będzie błędem, jednak zostanie odebrane jako bardziej potoczne.

Tryb warunkowy 3 jest trybem, który ma 0% szansy na spełnienie. Dlaczego? Mówimy tutaj w pełni o przeszłości. Zastanawiamy się, jakie konsekwencje (w przeszłości) miałaby zmiana decyzji, którą podjęliśmy. Dlatego też w tym trybie używamy form przeszłych:

        If + Past Perfect, would have + 3. forma czasownika

Przykłady zdań w tym trybie:

        I would have caught the bus if I hadn’t overslept (Złapałabym autobus, gdybym nie zaspała)

        If they hadn’t caught the thief, we would have never got our jewelry back (Gdyby nie złapali złodzieja, to nigdy byśmy nie odzyskali naszej biżuterii)

Czas teraz na ćwiczenie! Odpowiedzcie na pytania:

  1. What would you do if you didn’t have to work?
  2. What language would you have learnt if you hadn’t started learning English?
phrasal verbs z come
Słownictwo

5 phrasal verbs z come

5 phrasal verbs z come W dzisiejszym wpisie przedstawimy wam 5 phrasal verbs z come. Jakiś czas temu zaprezentowaliśmy phrasal verbs z czasownikiem “look”. Teraz

Czytaj więcej »
reported speech
Gramatyka

Reported speech

Reported speech Reported speech (mowa zależna) to zabieg, w którym przytaczamy słowa wypowiedziane przez inną osobę nie używając bezpośrednio cytatu. Można więc powiedzieć, że wplatamy

Czytaj więcej »
tryby warunkowe 2 i 3
Gramatyka

Tryby warunkowe 2 i 3

Tryby warunkowe 2 i 3 W zeszłym tygodniu omówiliśmy tryby warunkowe 0 i 1. Były to tryby, w których mówiliśmy o dość realistycznych zależnościach. Teraz

Czytaj więcej »
tryby warunkowe 0 i 1
Gramatyka

Tryby warunkowe 0 i 1

Tryby warunkowe 0 i 1 Jeśli zawsze uważaliście angielskie tryby warunkowe za coś dziwnego, czego jest za dużo, to postaramy się to zmienić! W dzisiejszym

Czytaj więcej »
Koszyk
Scroll to Top